Zlevnění přinese 4. operátor, ne peskování občanů

Tři roky poté, co se hlavně kvůli drahým tarifům mobilních operátorů musel ze své funkce odporoučet ministr Jan Mládek (ČSSD), pustila se před voliči do stejné obhajoby cenové politiky mobilních operátorů další ministryně průmyslu a obchodu (MPO) Marta Nováková (ANO). “My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,” řekla Nováková. Že by bylo něco ve zdech té budovy, co se dostává do myslí jejích nájemníků? Možná že premiér dobře ví, proč chce úředníky přestěhovat do vládní čtvrti?!? Vysvětlení paní ministryně, že data jsou drahá, protože je využívá málo lidí a ostatní se raději připojují „zadarmo“ přes wifiny, je o to překvapivější, že paní ministryně celé polistopadové období úspěšně podnikala.

Už více než 10 let se v ČR hovoří o potřebě vstupu 4. operátora na trh. Protože stávající trh je plně obsazen, musel by nový operátor přijít s dostatečně atraktivní nabídkou, aby doslova přetáhl zákazníky stávajícím operátorům. To by také přimělo současné operátory k přehodnocení, tedy ke snížení svých cen. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zamýšlí – snad už opravdu – v letošním roce vypsat dvoukolovou aukci kmitočtů. Zajistit, aby se této soutěže zúčastnili silní operátoři a jejich nabídky rozčeřily poněkud stojaté vody českého telekomunikačního rybníku je jasným úkolem paní ministryně Novákové. Pozitivních příkladů je po celé Evropě v transparentních a nízkých cenách dat i volání dost, představitelé MPO nemusí jet nikam daleko „objevovat Ameriku“.

Tento úkol ministerstva průmyslu a obchodu není jen záležitostí cenově spokojenějších českých zákazníků. Bez rychlých a cenově dostupných dat nebude moci Česká republika konkurovat ve světě, který přechází ve všech oblastech na digitalizaci, on-line služby a umělou inteligenci a o naplnění ministerské agendy Průmysl 4.0 pak může vláda jen snít.  A to nemluvíme o 14miliardové dotaci EU na pokrytí méně internetově rozvinutých oblastí ČR, která už od roku 2014 leží na MPO takřka nevyužita.

Tým ODA