101 poslanců

Většina občanů očekávala, že se včerejší jednání o důvěře vlády v poslanecké sněmovně, i přes avizovanou neochotu většiny parlamentních stran nepodpořit menšinovou vládu Andreje Babiše, odehraje v důstojném formátu a s respektem k tak vážnému aktu.

Ani Jaroslav Štercl s Felixem Holzmannem by nevymysleli větší estrádu. Místo, aby se poslanci pokusili dobrat nějakého výsledku, ostatně dopředu jasně avizovanému, udělali ze sálu poslanecké sněmovny žvanírnu. Jistě, programové prohlášení vlády Andreje Babiše, které připomíná pohádku Karla Čapka „Jak pejsek a kočička vařili dort“ dává poslancům ostatních stran důvod, aby si z něj dělali legraci.

Co také říci jiného na to, když program menšinové vlády ANO obsahuje věci, proti kterým se hnutí ANO a Andrej Babiš jako vládní strana v minulém období jasně vymezovali. Jak věřit tomu, že vláda hnutí ANO chce pro důchodce vyšší důchody, když v minulém funkčním období Sociálním demokratům právě v této snaze bránili?

Jak věřit slovům Andreje Babiše o tom, že je potřeba opravovat silnice 2 a 3 tříd, když si všichni dobře pamatují, jak tvrdošíjně odmítal hejtmanské prosby o přidělení peněz na jejich opravy? A tak by se v tom populistickém prohlášení dala najít spousta bodů. Ostatně právě tím se včera bavila opozice ve sněmovně. Nenechala na programovém prohlášení „suchou niť“.

A tak nejvtipnější bylo, že mimo úvodního slova Andreje Babiše prakticky nikdo z hnutí ANO nedokázal opozičním poslancům věcně argumentovat a zásadní vládní dokument hájit.

Andrej Babiš zjevně sestavil programové prohlášení své vlády ve stylu „dejme každému co si přeje“ a když naši vládu sněmovna odmítne, lidé nás budou ještě víc volit a ostatní strany budou považovat za kazisvěty. Což mi (ANO) podpoříme pomocí stranického tisku a marketingových nástrojů.

Parlamentní demokracie dostává na frak. Vítězí marketing a permanentní předvolební kampaň. Ze zasedání sněmovny je divadélko pro voliče, a jako by se Andrej Babiš rozhodl, že nastal čas definitivně získat naprostou většinu hlasů voličů. Aby už konečně mohl vládnout sám. Jenže těch 101 poslanců stále ještě nemá.