Rodičovskému příspěvku hrozí zdanění

Senát obstál ve své roli zákonodárné pojistky. Zamítl zdanění „církevních restitucí“, které mu poslala Sněmovna. Zdanění peněžitých náhrad přiklepl církvím před několika lety zákon, následně posvětil ústavní soud a stát na tyto náhrady s církvemi uzavřel smlouvy.

Čekáte, že stát bude respektovat vlastní zákony a dodržovat smlouvy, které sám uzavřel? Já také. Na rozdíl od poslanců a poslankyň, kteří na to říkají „nedělejte z toho vědu, on to Ústavní soud stejně shodí“.

Ústavní moc máme v současné ČR rozdělenou na tři složky – zákonodárnou, výkonnou a soudní. Jednotlivé složky se navzájem mají doplňovat a vyvažovat, nikdo nesmí držet neomezenou moc.

A tuto vyváženost tří pilířů mají všichni zúčastnění respektovat a neházet zodpovědnost jeden na druhého.

Ve stejné „logice“ se totiž za pár let (až většinu voličů budou tvořit důchodci) mohou mladé rodiny dočkat zdanění rodičovského příspěvku, který právě čerpají. Nedělejte z toho vědu, on to Ústavní soud nejspíš shodí. Nebo neshodí? Chcete hrát tuhle ruletu s nulovými jistotami?

Vážené poslankyně, vážení poslanci, upřednostněte, prosím, ústavní principy naší demokracie před krátkodobou potřebou podpory od komunistických poslanců. Naše nedávné dějiny jsou plné příkladů, jak to dopadne, když se udělá opak.

 

Zdeněk Somr
místopředseda Občanské demokratické aliance