Reakce ODA k výrokům Andreje Babiše ohledně přijetí eura

Zahájení procesu o vstupu do eurozóny k přijetí eura je vykročení správným směrem. Nikde však není přesně definováno, jak dlouho tento proces bude trvat. Musí být však natolik dobře vedený a koordinovaný, aby nepoškodil Českou republiku a zájem českých občanů. Pokud ČR přijme euro, tak to českým podnikům zásadním způsobem pomůže. Umožní to stabilizovat stávající situaci v rámci turbulentních změn kurzu koruny vůči euru a díky tomu se zklidní situace v rámci vývozních a dovozních cen produktů a služeb.

Pan Babiš má však v jedné záležitosti pravdu, a to, že zahájení procesu o vstupu do eurozóny a přijetí eura je i politickou otázkou. Věřím však tomu, že Česká republika má dostatek kvalitních expertů, diplomatů a koordinátorů, kteří tento proces zvládnou zrealizovat.

Za měsíc květen 2017 Česká republika a tudíž všichni naši občani prodělali na pohybu koruny k euru v devizových rezervách ČNB bezmála 60 miliard Kč. Tento prodělek je v podstatě daleko vyšší než, jak uvádí pan Babiš, 51 miliard Kč spojených se vstupem do eurozóny a přijití eura.

Podle našeho názoru by racionální důvody a státní zájem měly mít přednost před politickým hašteřením jednotlivých politiků, a to ať už jsou z jakéhokoliv politického spektra.

Pavel Sehnal ODA