Z paušální daně pro některé živnostníky dokázala koalice udělat chaos a část živnostníků naštvat

Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Využití této daně bude dobrovolné. Návrh zákona, který s tím počítá, v úvodním kole podpořila Sněmovna.

Tak to vypadalo jednoduše. Koalice se shodla, že pro malé živnostníky zavede paušální daň. Jedinou byrokracií nutnou pro to, aby poplatník byl považován za poplatníka v paušálním režimu, měla být povinnost podat finančnímu úřadu oznámení o vstupu do paušálního režimu a o vystoupení z něj. Všichni čekali, že paušální režim bude pro neplátce DPH. Mé příjmy za 12 měsíců překročí milion, mám povinnost se do 15 dnů v následujícím měsíci registrovat k DPH a končí mi paušální režim.

Jak prosté, že? Ne tak v zemi, kde byrokracie vítězí nad vším.

Nutno přiznat ministryni Schillerové zdravý rozum, protože hranici 1 milion pro paušální režim navrhla. Rozum naopak zůstává stát nad sociálními demokraty, kteří trvali na hranici 800.000 korun a prosadili ji v koalici. Proč hlídat jako dosud jednu hranici (milion korun), když můžeme hlídat hranice dvě, že?

Proč měli sociální demokraté potřebu naštvat část živnostníků, zůstává záhadou.

Zdeněk Somr
místopředseda ODA
kandidát na hejtmana Středočeského kraje