Válka je špatně !!!

Válka je špatně. Válka není sport, ve kterém jde o to dokázat, že jsem silnější, nebo rychlejší, nebo vytrvalejší než moji soupeři. Válka je krutost. Ve válce není vítěz. Válka má vždy jen poražené, ty, kterým sebere blízké.

Druhého července si připomínáme bitvu u Zborova. V ní čeští legionáři bojovali v první světové válce. Vedli si udatně, uspěli proti několikanásobné převaze. Zajali přes tři tisíce nepřátel. Ale jedno sto osmdesát mrtvých bylo na české straně. To není vítězství, ze kterého by se měl národ radovat.

V knihách se píše o válkách útočných a válkách obranných. Ty první odsuzujeme a ty druhé uznáváme, jak jinak. Máme své statky, svá území, svoji víru, svoje náboženství a svou pravdu, ty si přece chceme hájit. Proti komu, proti čemu? Proti lidem, kteří mají svoji víru a svoji pravdu, která se nepodobná té naší. V ten okamžik musí ti zkušenější, moudřejší a tolerantnější zakřičet: „STOP. Dejme věcem trochu času, nechme vychladnout horké hlavy. Nechme ty obrněné bombardéry ještě chvíli v hangáru.“

Válka byla, je a bude špatně.

Pavel Sehnal

Předseda ODA