V USA se sníží daně, najde i ČR odvahu?

Výrazné snížení daní domácnostem i korporacím slibuje v rámci chystané daňové reformy americký prezident Donald Trump. „Náš plán dramaticky sníží daň z příjmu americkým pracujícím a rodinám. Stávající odpočet se téměř zdvojnásobí, aby pomohl rodinám pohnout se vpřed. Celý daňový systém bude jednodušší a spravedlivější. Vrátí peníze zpět do kapes těch, kteří je vydělali,“ říká prezident USA Donald Trump.

Prezident, který nynější daňový systém odsoudil jako „sebe¬zničující“, slíbil snížit daňovou zátěž i velkým firmám. Upozorňuje, že za posledních 30 let se USA posunuly od korporátní daně nižší, než měli jejich „ekonomičtí soupeři“, k dani „o více než 60 procent vyšší“. „V reakci na nedostatek konkurenceschopnosti velké firmy změnily svůj obchodní model tak, aby vytvářely pracovní místa v jiných zemích a zpět do USA dopravovaly jen své produkty,“ míní Trump. Po snížení daně však podle něj ve Spojených státech vzniknou milióny pracovních míst, přitečou miliardy dolarů do tamní ekonomiky a země tak získá kompetitivní výhodu, „kterou tak zoufale potřebuje“.

ODA gratuluje administrativě prezidenta Trumpa k odvaze snížit daně a tím otevřít prostor pro vytváření pracovních míst. Aktivní Američané tak dostanou novou šanci. Totéž by ODA chtěla prosadit i v České republice.

Pavel Sehnal
Předseda ODA