TAK PŘÍSAHÁM

„Vážení občané, přísahám Vám, že bez ohledu na to, zda jste mladí nebo staří, bohatí nebo chudí, zdraví nebo nemocní, budu hájit zájmy Vás všech jako prezident České republiky a to bez ohledu na Vaši náboženskou nebo politickou příslušnost, pohlaví a etnický původ“. Něco takového bych v inauguračním projevu prezidenta republiky jako občan očekával.

Skutečný projev prezidenta Miloše Zemana vždy však znamená útok na novináře a média. Před lety z jeho úst zaznělo:

“Novináře dělím do dvou skupin. Tou první skupinou jsou normalizační komunistická práčata. Tento typ pokládám za novinářské prostitutky a hluboce jimi pohrdám. A pak je druhý typ novinářů. A to nejsou jen hlupáci, to jsou sebevědomí hlupáci, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu. A tito hlupáci spolu s novinářskými kurvičkami vytvářejí mediální prostředí v této zemi.”

Ale nemyslí to vážně. Určitě také nemyslí vážně když říká: „Novinářů je příliš, měli by se likvidovat”. Není se čeho bát. U nás se novináři nestřílejí.

Letošní inaugurace prezidenta republiky nebyla ani tak zajímavá vlastním projevem Miloše Zemana (slyšeli jsme opět útok na svobodu slova, útok na novináře a útok na veřejnoprávní média), jako reakcemi na něj. Projev prý rozdělil národ. Reakce politiků se sice v jedné věci lišily, jedni říkají, že to čekali, druzí, že to nečekali. V zásadě se však shodují, že to byla hrůza. Jsou v tom téměř sjednoceni. Sláva! Hurá!

Pořád není čeho se bát? Jen abychom nemuseli brzy změnit názor. Avšak pokud nejsme idioti, můžeme si změnu názoru dovolit. Bohužel.