SEHNAL RADÍ BABIŠOVI

Zúčastnil jsem se konference v Pražském veletržním areálu pořádané Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Hostem této konference byl i předseda vlády Andrej Babiš. Ve svém obsáhlém  projevu se snažil ubezpečit přítomné, že vláda má dostatek peněz na investice ve stavebnictví. Především však na dopravní a liniové stavby, jejichž masivní výstavba je jednou z hlavních priorit jeho vlády.

Je třeba si ale uvědomit, že takto cílená politika vlády sice nominálně naplní HDP v oblasti stavební výroby, ale ve skutečnosti nedá práci lidem. V České republice je až 20 % lidí v exekuci a ti by potřebovali mít větší výdělek a více práce.

V případě podpory bytové výstavby je  oproti výstavbě dopravních staveb zapojení dalších subdodavatelů podstatně hlubší. Ke každému prodanému bytu nebo nájemnímu bytu se zpravidla prodá i nábytek, koberce, osvětlení, lůžkoviny, nádobí, a tak dále. Dojde tak k zapojení mnohem širšího spektra dodavatelů ve všech oborech, což znamená práci pro daleko větší počet lidí. Podpora vlády směřována k bytové výstavby (a nemám tím na mysli sociální byty, protože jejich význam je z celorepublikového pohledu zanedbatelný) by byla mnohem silnějším stimulem pro růst ekonomiky napříč všemi obory.

Rád bych panu premiérovi Babišovi poradil, aby kromě snahy zavděčit se velkým stavebním společnostem a zbavení se kritiky, že vláda nestaví komunikace, dal podporu komerční výstavbě bytů. To povede nejen ke snížení deficitu počtu nově zhotovených bytů a pravděpodobně i k poklesu jejich ceny, ale dá tak práci mnohem většímu počtu lidí.

 

Pavel Sehnal
Předseda ODA