Prof. Ing. Zdeněk Vostracký, Dr.Sc. – lídr Plzeňského kraje

Osobní motto: “Člověk, který se nestará o politiku, je jako plavec v řece, který se nezajímá o proud vody“ (Karel Čapek)

Vysokoškolský profesor na Západočeské universitě v Plzni, člen Regionálního inovačního centra elektrotechniky, několika vědeckých rad Karlovy univerzity a více odborných výborů v akademické obci i průmyslu. Člen Rady pro výzkum a vývoj při vládě ČR 2010 – 2013. Obdržel řadu vyznamenání, například „Medaili 1. stupně za vynikající pedagogiku“ (MŠMT) a medaili „Za zásluhy o rozvoj české energetiky“ (Český svaz zaměstnavatelů energetiky).

V podniku ŠKODA Plzeň byl konstruktérem dvanáct let, posléze vědeckým pracovníkem a od roku 1989 do 1992 předsedou Představenstva akciové společnosti a ředitelem Výzkumného ústavu.

Vystudoval Fakultu elektrotechnickou VŠSE v Plzni. Hodnost doktora věd obhájil na ČVUT v Praze. Čestný doktorát inženýrských věd obdržel v Londýně na Brunel University v roce 2001. Absolvoval na Columbia University New York manažerský senior program EMBA. Zabývá se elektroenergetikou a fyzikou vysokoteplotního plazmatu.

Publikoval 30 prací uvedených ve WoS (Web of Science), 36 vynálezů, řešil více než 20 realizovaných projektů. Působil jako profesor na 3 zahraničních univerzitách a přednášel ve 13 zemích. Rád hraje košíkovou a tenis.

Proč ODA?

Politickou situaci pozorně sleduji. V mém věku mám řadu zkušeností, které bych rád využil i pro politickou praxi. ODA vnímám jako stranu, která bude slušná, zásadová a dokáže přinést do politického spektra jistou rovnováhu. Jsem rád, že právě lidé jako Ing. Sehnal se o politiku zajímají. Vše umocňuje moje oslovení hnutím PRO Zdraví a Sport. Máme jistě co nabídnout a voliče o tom přesvědčíme.

Co chci změnit:

„Chci se pokusit přispět k tomu, aby v Plzeňsku byli lidé hrdí na svůj kraj, pečovali o své zdraví a aby jim někdy zbytečně nekazila politická atmosféra radost ze života”