Předseda Senátu Milan Štěch přestřelil…

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) navrhuje zdvojnásobit zdravotní a sociální odvody osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), čímž část z nich donutí přejít do zaměstnaneckého poměru. Řešil by tím nedostatek zaměstnanců na našem pracovním trhu. Ponechme stranou urážlivý výrok, kdy živnostníky nazval „pseudopodnikateli“. Český živnostník není „cimprlich“ a je zvyklý na to, že mu stát situaci neusnadňuje. Ovšem naprostou novinkou je skutečnost, že se jeden z nejvyšších ústavních činitelů otevřeně hlásí k likvidaci živnostníků. Ode dneška tak víme, že pro sociální demokraty je každá kadeřnice, každý opravář praček či televizí, truhlář, instalatér, cukrářka…..nepřítelem státu, protože podle Štěcha není „národohospodářským přínosem“.

ODA vznikla jako strana, která bude vždy hájit právě ty lidi, kteří se dokáží postarat o sebe, kteří jsou aktivní a nebojí se samostatně podnikat. Přináší tím této společnosti skutečné hodnoty. 970 000 lidí, kteří se živí jako OSVČ jsou nepochybně důležitou součástí státu a jeho hospodářství. Jestliže má smysl bavit se vážně o rozdílu mezi odvody zaměstnanců a živnostníků, hovořme o tom, že máme druhé nejvyšší odvody na zaměstnance v Evropě. Že náklady na zaměstnance jsou tak vysoké, že místo aby peníze končili v kapsách zaměstnanců za odvedenou práci, končí rovnou ve státní pokladně.

ODA zcela podporuje Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Sdílíme jejich rozhořčení nad výrokem pana Štěcha a opakujeme. ODA bude vždy hájit zájmy drobných podnikatelů, protože oni jsou motorem této země.

 

Miloš Němeček – tiskový mluvčí ODA
Tel: +420 606 649 731
Email: press@oda.cz