Před 15-ti lety se 16. dubna stala Česká republika členem Evropské unie

16. dubna 2003 byla v Aténách za účasti prezidenta Václava Klause a premiéra Vladimíra Špidly podepsána smlouva o přistoupení ČR do Evropské unie.

Česká republika se tak stala součástí velikého evropského prostoru s volným pohybem kapitálu, zboží, služeb a osob. To je pro malou, exportně orientovanou ekonomiku zásadní přínos.
Za dobu našeho členství v EU však nenašly evropské státy odvahu postavit do svého čela výrazného lídra. Je skutečně byrokratizace a centralizace v míře, kterou v rámci EU zažíváme, tím, co potřebujeme? Nebo spíš chybí silná osobnost, která bruselským úředníkům jasně řekne: NE byrokracii, která členským zemím nic nepřináší! NE komerčním dotacím, které deformují trh! NE zbytečným regulacím!

Vážíme si volného pohybu osob a jsme si vědomi, že musíme evropské hranice také bránit. Vážíme si svobody podnikání a nesmíme si nechat aktivitu našich lidí zničit byrokraty.
Tak je potřeba Evropu měnit. A to můžeme dokázat pouze jako členská země unie. Jinak o svobody přijdeme a nic nezískáme. Proto ODA odmítá nápady na vystoupení z EU.

Zdeněk Somr
Místopředseda ODA