OLAF a tanečky ministerstva financí.

Politika by měla být pro lidi věrohodná, politici by měli být otevření a neměli by lhát. Sledujeme již delší čas podivný příběh, který se točí okolo čerpání dotací na Čapí hnízdo. Rozpory, které tento příběh nabízí, jsou tragikomické. Premiér naší země je podezřelý ze zneužití evropských dotací. Toto podezření posiluje každým dnem ministerstvo financí, které nechce poskytnout veřejnosti zprávu kontrolního orgánu EU. Začíná zcela logicky sílit podezření, že důvodem je, že OLAF ve své zprávě k Čapímu hnízdu podpoří spíš podezření policie, že se Andrej Babiš skutečně dopustil trestného činu. Dalším kotrmelcem v tomto příběhu je pak informace, že ministerstvu Městské státní zastupitelství v Praze nedoporučilo zprávu zveřejnit s tím, že by zveřejnění dokumentu mohlo ohrozit trestní řízení.

Politika je ošemetná věc. Andrej Babiš s přehledem vyhrál volby, ačkoliv veřejnost byla s podezřením, že se dopustil trestného činu, konfrontována. Přesto mu voliči uvěřili, že to bude právě on, kdo dokáže řídit tuto zemi ku prospěchu všech občanů. Vypovídá to cosi o stavu naší společnosti. Lumpárničky jsou pro nás zřejmě něčím, čím se nehodláme zabývat. Odpouštíme hříšníkům, což je samozřejmě křesťanské, ale v tomto případě spíš pokrytecké.

Pokud je skutečně zpráva OLAFu vůči A.Babišovi příkrá, bylo by opravdu fér vůči naší společnosti, aby z toho vyvodil důsledky. Rozhodně by neměl být premiérem a fakt, že někdo zjevně brzdí zveřejnění této zprávy pouze potvrzuje, že nepoctivé jednání Andreje Babiše pokračuje a že si pan premiér dělá z občanů legraci. Obáváme se, že dojde k tomu, že se moc dokáže vypořádat se spravedlností. Je to návrat do časů, kdy mocní ohýbaly zákony a kdy lidé raději tiše mlčeli?

Snad nás přeci jen blízká budoucnost přesvědčí, že spravedlnost platí pro všechny a že úředníci nekryjí nepravosti svých šéfů.