ODA se v souvislosti s nedávnými teroristickými činy opakovaně vyjadřuje k problému bezpečné Evropy

V současné době se potvrzuje, že pokud má být Evropa a s ní samozřejmě i Česká republika bezpečným místem k životu, je nezbytné, aby se spojily veškeré dostupné bezpečnostní, ale i politické síly a aby se vytratilo laciné politické hašteření, které bohužel často řešení této situace komplikuje. Evropa musí hledat a aplikovat nástroje, jak zajistit bezpečnost pro své občany.

Evropská unie má dostatek prostředků, jak nastavit řád a pravidla pro pohyb osob v Schengenském prostoru. Odmítáme ostnaté dráty na hranicích členských států, ale apelujeme na to, aby se spojily všechny politické i bezpečnostní síly k ochraně vnějších hranic Evropské unie. „Abychom nemuseli donekonečna vyjadřovat lítost nad nevinnými oběťmi teroristů, je podle nás nezbytné mít přehled a kontrolu nad tím, kdo do Evropské unie přichází, jaké jsou jeho motivy a cíle. Evropa nemůže ignorovat rostoucí počet útoků a jejich obětí, který je alarmující,“ říká předseda ODA Pavel Sehnal. Tato situace nahrává mimo jiné populistům, kteří dovedně těží z narůstajících obav a vytvářejí atmosféru strachu. Ovšem podle našeho názoru, strach je právě tím cílem, kterého chce terorismus docílit.

Bezpečnostní opatření by ale podle našeho názoru neměla komplikovat přirozený a legální pohyb cizinců Evropou. Nesmíme dopustit, aby se nemohli pod pláštěm protiteroristických opatření v Evropě například vzdělávat studenti ze středního východu, nebo aby byl omezen mezinárodní obchod či turistický ruch.

 „Věřím, že společně uděláme EU a ČR opět bezpečnou. ODA je připravena maximálně pomoci a vstoupit do jednání s ostatními politickými subjekty tak, aby byl výsledný koncept co nejefektivnější. Nikdo nesmí být lhostejný, a proto ani my nechceme být lhostejní a chceme jít příkladem,“ dodává předseda ODA Pavel Sehnal.

Miloš Němeček – tiskový mluvčí

Tel: 606 649 731

press@oda.cz