ODA pokračuje v expertních konzultacích k programovým prioritám

Tematika Policie ČR a Hasičského záchranného sboru

(Praha) – Členové předsednictva Občanské demokratické aliance Štěpánka Nezmarová, Milan Smutný a expert ODA pro vnitřní bezpečnost Michal Mazel se v sídle ODA setkali s předsedou Odborového svazu hasičů Zdeňkem J. Oberreiterem a předsedou Nezávislého odborového svazu Policie ČR panem Milanem Štěpánkem. „Hlavním cílem expertních konzultací, které nyní vedeme, je zpřesnění našich programových priorit,“ uvedl k expertnímu setkání člen předsednictva ODA Milan Smutný.

Předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk J. Oberreiter na jednání mimo jiné konstatoval, že: „… jak pro profesionální, tak i pro dobrovolné hasiče je nyní zásadním tématem posílení investic, a to jak stavebních, tak i strojních,“ protože tyto oblasti jsou dlouhodobě podfinancované. Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek pak doplnil, že pro bezpečnostní sbory (včetně hasičů a vězeňské služby) je velmi důležitým tématem přijetí připravené novely služebního zákona, protože obsahuje úpravy, které by mohly posílit stabilizaci bezpečnostních sborů (omezení neplacených přesčasů). „Policie se nyní potýká s nedostatkem policistů a s početnými odchody mladých příslušníků, kteří ještě ani nedosáhli nároku na výsluhu. Je nutné, abychom do řad Policie ČR dokázali získávat kvalitní, vzdělané, psychicky a fyzicky odolné jedince, a dokázali jim vytvořit odpovídající sociální podmínky.“ Uvedl Milan Štěpánek a dodal: „Stává se nám stále častěji, že uchazeč, který projde všemi testy a o kterého má policie zájem, nám odejde, protože například v Lidlu a nebo v Kauflandu dostane vyšší nástupní plat než u policie. Proto je naší prioritou důstojné a nárokům služby odpovídající finanční odměňování, kvalitní výstrojní zabezpečení a další sociální výhody, jako je podpora bydlení a stravování,“ uzavřel Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Expert ODA pro vnitřní bezpečnost Michal Mazel vedoucí představitele odborových svazů informoval, že Občanská demokratická aliance, navrhuje zavedení elektronického (dálkového) hlášení přestupků a trestných činů, a to podle konkrétní oblasti působnosti. Občané by tak měli mít možnost komunikovat s policií on-line prostřednictvím vyškoleného operátora (včetně podpory mobilní aplikace). Podle Michala Mazela, by tak občané mohli hlásit delikty a podněty v mnohem širším rozsahu než, je tomu nyní. Cílem ODA v otázce vnitřní bezpečnosti je, aby policie na občany nepůsobila jako byrokratická a těžkopádná instituce, které nemá smysl cokoliv hlásit.

Členka předsednictva a manažerka ODA Štěpánka Nezmarová připomněla, že „Je nezbytné navýšit finanční pomoc rodinám policistů a hasičů, v případě vážného zranění či úmrtí ve službě. Je velmi důležité, aby policisté i hasiči chodili do služby s vědomím jistoty, že o jejich blízké bude adekvátně postaráno.“

Občanská demokratická aliance je stranou pro aktivní občany a podnikatele. Ambicí ODA je nabídnout platformu politické strany pravicového, konzervativně-liberálního směru. Cílem ODA je umožnit občanům aktivní zapojení do politiky.

Milan Řepka
mluvčí ODA