NIZOZEMCI REFERENDUM NECHTĚJÍ

Nizozemská vláda zruší poradní referendum, které v zemi platilo necelé tři roky. Podle kabinetu se tato forma přímé demokracie neosvědčila. Vládní poslanci tvrdí, že existuje velké riziko zneužití plebiscitu kvůli zmanipulované kampani. Kromě toho se zastavují i přípravy zákona o obecném referendu, o kterém se teď hodně mluví v Česku.

Někteří politici v rámci svých mocenských ambicí se snaží voličům vnutit myšlenku, že přímá demokracie je lepší než demokracie zastupitelská. Poslanec Parlamentu má ale na rozdíl od běžného občana čas a prostředky získat si podrobné informace o normě, o které hlasuje, je to jeho zaměstnání. Stane se ve věci odborníkem, hlasuje tedy kvalifikovaně. To od občana zatíženého každodenními starostmi nemůžeme požadovat.

Referendum je totiž snadné zneužít. Ovlivnit lidi, aby hlasovali o věcech, o kterých nemusí mít správné informace, není zase tak těžké. Denně se přesvědčujeme, jakou sílu mají mediální kampaně, jak se dá často lživými nebo z kontextu vytrženými informacemi zmanipulovat veřejnost. Kdyby dnes Britové měli možnost znovu hlasovat o svém vystoupení z EU, dle průzkumů veřejného mínění by byl výsledek opačný než v době, kdy se rozhodovali z unie vystoupit. Podlehli totiž lživým ekonomickým údajům. Až nějaký politik přijde s nápadem, že si lidé mají odhlasovat, aby se v naší zemi neplatily daně, bude mít takový plebiscit úspěch. Že pak nebudeme mít z čeho financovat veřejné služby, v tu chvíli nikoho zajímat nebude.

Žijeme v době, které vládnou média a manipulátoři, dokonce někteří hájící zájmy zahraničních mocností a jimi placení. Rozhodnutí holandského parlamentu je ověřeno zkušeností a my bychom si s veřejností neměli jako politici pohrávat. Je to nebezpečné, nezodpovědné a už nyní příznivci tzv. přímé demokracie hrají špinavou hru a rozhodně to není hra, která má za cíl zlepšit životy lidí v naší zemi.