Mezinárodní den památky obětí holokaustu

Občanská demokratická aliance hluboce vnímá tragickou minulost Evropy. Snažíme se v naší politice a vizích reflektovat události, které její moderní dějiny ovlivnili.

Na tuto sobotu 27.1.2018 připadá výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim – Březinka a s tím spojený den památky obětí holocaustu.

Tento den připomíná utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 220 tisíc Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí holokaustu v době druhé světové války.

Roku 1935 Norimberské zákony označily Romy a Židy za rasově méněcenné. V nacistickém Německu tak začal dlouhodobý, systematický proces vyvražďování lidí na základě rasy a národnosti. Nejzrůdnější na tomto více jak 80 let starém příběhu je fakt, že celý začal přijetím zákonů v Říšském sněmu (parlamentu) tehdejšího Německa.

Je to varování pro současnost. I demokracie má své slabiny a je potřeba neustále vnímat jakým směrem se ubírá a jakou vytváří atmosféru ve společnosti. V momentě, kdy se legitimně postaví mimo zákon část občanů, ať už na základě národnosti, rasy či názorů, je to selhání demokracie, které nesmíme už nikdy dopustit.

Smrt mnoha milionů lidí je mementem, které musíme mít na paměti i v současné, zdánlivě bezpečné době. Demokracii je potřeba chránit, a musíme také bránit jejímu zneužití.