Méně regulace, více konkurence ve prospěch českých spotřebitelů

(Praha) – Vláda ČR včera schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, jež má podle šéfa kabinetu a ČSSD vést k levnějšímu mobilnímu volání a datům pro spotřebitele. Novela má po zrychleném jednání a schválení v parlamentu zajistit mj. zvýšené pravomoci regulátora, tedy Českého telekomunikačního úřadu, který by tak dle premiéra mj. vyššími pokutami měl přimět operátory k nižším cenám pro spotřebitele.

To, že existuje daleko efektivnější cesta, právě dnes potvrdilo sousední Slovensko, kde na trh nově vstoupivší čtvrtý operátor zveřejnil své květnové ceny pro spotřebitele, na něž musí dosavadní tři slovenští mobilní operátoři pochopitelně reagovat. Samozřejmě poklesem cen a celkově zlepšenou nabídkou v zájmu zákaznické retence. Český regulátor přitom tendr na čtvrtého operátora zrušil v roce 2013. Místo nového výběrového řízení nyní vláda a parlament organizují více regulace a další právní normy. Přitom dosavadní tzv. argument o malém mobilním trhu v ČR a příliš velkých nákladech pro čtvrtého operátora jaksi hodně bledne ve srovnání se Slovenskem s jeho polovičním počtem zákazníků než v ČR.

ODA prosazuje daleko větší míru konkurence na svobodném trhu všude tam, kde soukromá podnikatelská iniciativa dokáže efektivně fungovat bez regulačních zásahů státu. Regulace je vždy propojena s rizikem úspěšnější lobby ze stran oligopolně působících firem.

Milan Smutný
podporovatel ODA