Kdyby se Hitler setkal s Trumanem, Stalinem a Churchillem

Nacistickým vědcům se podařilo na jaře 1945 vyrobit a otestovat jadernou bombu. Na hranici zbytku Třetí říše se počátkem dubna 1945 koná mírová schůzka, k níž se sešli německý vůdce Adolf Hitler, americký prezident Harry Truman, sovětský generalisimus Josef Stalin a britský premiér Winston Churchill. Dohodli se na okamžitém příměří a na postupném opuštění spojenci okupovaných německých území poté, co budou demilitarizována.

Připadá někomu takto fikce jako zcela šílená a smyšlená? Také takovou je. Nacistické Německo do konce války vyrobit funkční jadernou zbraň naštěstí a za pomoci odbojářů a útoků spojenců (viz např. kniha spisovatele Františka Běhounka Rokle u Rjukanu) nezvládlo, i když Hitler až do své sebevraždy o této zázračné zbrani snil. Asi by také světová veřejnost neunesla jednání s masovým vrahem, iniciátorem genocidy Židů, Romů, Slovanů a dalších etnických skupin a národů včetně vyhlazovacích nacistických koncentračních táborů a zvěrstvech páchaných na okupovaných územích i při bombardování civilního obyvatelstva.

Severokorejský vůdce asi posledního ze států, jejichž režim lze přirovnat ke koncentráku či gulagu, Kim Čong-un se setkal 12. června v Singapuru s prezidentem USA Donaldem Trumpem. Ten zásadní rozdíl v tom, proč se vůdce západního demokratického světa sešel na „mírovém“ jednání s tímto brutálním diktátorem, je vlastnictví jaderných zbraní a také nosičů včetně asi i balistických raket schopných zasáhnout území USA v rukou Kima. Kdysi bývalo heslo demokratických amerických vůdců, že s vyděrači se nejedná. Nedávno řada demokratických zemí světa vyhostila desítky ruských diplomatů na protest proti pokusu zabít letos 4. března bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru zakázanou chemickou otravnou látkou novičok, což uvedla britská vláda. Vůdce KLDR nechal před rokem 13. února zakázanou chemickou bojovou látkou VX zavraždit svého bratra Kim Čong-nama.  Ani o této vraždě, ani o statisících občanů KLDR, kteří zemřeli na hlad a podvýživu či na týrání v koncentračních táborech, mj. proto, aby se mohl realizovat severokorejský jaderný program, se na summitu Trump-Kim nehovořilo. Na výtku některých novinářů, že americký prezident upozadil na schůzce s vůdcem KLDR jeho lidskoprávní problémy, Donald Trump podle agentury Reuters se zjevnou bagatelizací Kimových zločinů řekl: „ Mohu projít řadu národů, kde se stala spousta špatných věcí.“

Nevíme, jestli Severní Korea svůj jaderný arzenál jako výsledek summitu skutečně zlikviduje. Ale výsledkem schůzky USA-KLDR je jasné poselství dalším diktátorům světa: Pořiďte si jaderné zbraně a stanete se váženým partnerem pro jednání. Světová média přinesla zprávy tajných služeb, podle nichž jaderní experti KLDR působí mimo jiné v Íránu a Sýrii. Takže kdy nás čeká příští mírový summit Amerikou nyní opět tvrdě kritizovaného a sankcionovaného Íránu?

PhDr. Milan Smutný, příznivec ODA