Kam s ním?

(Praha) – ODA jako odpovědná pravicová česká strana ví, jak správně naložit s přebytkem státního rozpočtu, a to včetně poděkování těm, kdo jej vytvořili. Tedy především občanům České republiky. A jak nejlépe vyjádřit dík, než možná překvapivým, však o to účinnějším a vítanějším pokrytím potřeb, které mohly být dlouho potlačovány, ale přesto byly a jsou nutné. ODA však bude k využití těchto prostředků přistupovat selektivně a pokud to bude vhodné, raději přebytečné peníze ponechá na další období, než aby jimi financovala jakousi líbivou politiku, jak by to rádi viděli někteří členové ČSSD.

Po nerudovsku řešila naše vláda přebytek státního rozpočtu. Zvláště z levicového spektra naší koalice zaznívaly různé nápady, jak lze náhle získané miliardy využít. Nebyla by to sociální demokracie, kdyby peníze nechtěla rozdat, nejlépe všechno všem těm, kdo by ji ještě mohl volit. Ne že by byl premiér Sobotka tak štědrý, ale volby se nezadržitelně blíží a preference ČSSD se propadají jako akcie neperspektivní firmy. Místo toho, aby sociální demokraté se snažili uspět nějakou nosnou ideou a přesvědčit voliče, že stále ještě mají co nabídnout, přistoupili k tomu, co se jim zdá nejsnažší – koupit si voliče malým, ale dobře míněným „dárečkem“. Asi už zapomněli, že ony „dárečky“ vůbec nemusí být nakonec voliči pochopeny dobře. Stačí si připomenout, že před několika lety zcela pohořel Jiří Paroubek se slibem, že zajistí seniorům čtrnáctý důchod.

Naštěstí i sociální demokraté pochopili, že přebytek rozpočtu je spíše účetní, než faktický a souhlasili, že bude použit na umoření státního dluhu. Dluhu, který ostatně udělali především oni. ODA je stranou, která bude vždy prosazovat rozpočtovou odpovědnost. Není problém v tom, jestli si stát půjčí. Otázka je, na co se peníze potřebují. Chce je vláda jen „projíst“, nebo investovat? Půjčené peníze mají být použity výhradně na investice, tedy na projekty, které přispějí ke vzniku něčeho, co lze odpovědně použít ke zlepšení veřejné služby. ODA nikdy nebude souhlasit s tím, aby republika byla zadlužována jen proto, aby občané měli dojem, že politici dělají dobře svoji práci. Zkrátka žít můžeme jen tak, na co si vyděláme.

Ing. Jan Skalický
expert ODA
Člen předsednictva