Jak Česko přichází o lékaře: Mladí absolventi odcházejí za lepším do zahraničí

(Praha) –  Každý pátý absolvent lékařské fakulty odchází pracovat do zahraničí. Přitom v českém zdravotnictví chybí 600 lékařů. Argumenty mladých lékařů jsou jasné. Vadí jim nevyhovující podmínky pro předatestační specializující přípravu a platový i kariérní růst. ODA chce tyto podmínky jednoznačně definovat v souladu s doporučením ČLK.

Zvolit si lékařské povolání a poslání je bezesporu ušlechtilé. Po náročných přijímacích zkouškách, ještě náročnějším a dlouhém studiu, dostává mladý absolvent pracovní nabídku – nástup do nemocnice, kde ho čeká atestační zkouška a velmi nízký plat. Před „čerstvým lékařem“ pak stojí celkem logická otázka, zda se nevydat hledat štěstí jinam. Tak, jak to už učinily mnoho jeho kolegů. Odchod a to každého pátého absolventa, zejména k našim západním sousedům, bývá často jasnou volbou. V zahraničí totiž získají možnost pracovat v  nejvyspělejších zařízeních za několikanásobně vyšší plat. Vrátí se však někdy do našeho zdravotnictví? A pokud ne, máme jim to mít za zlé?

Celkové náklady na vysokoškolské vzdělání jednoho lékaře se pohybují kolem 800 000 korun. Je stát dobrým hospodářem, pokud nechá mladé lékaře odejít ihned po ukončení studia, která uhradili daňoví poplatníci? Co ale lékařům stát nabízí? Nebo jen potichu čeká a doufá, že se s nově nabytými zkušenostmi vrátí zpět? Bohužel to tak zatím vypadá. A doplácí na to zejména čeští pacienti, které nemá kdo léčit.

Moderní a dynamický stát by měl podporovat mladé lidi, kteří se rozhodnou lékařskou fakultu vystudovat. Stát by měl mladým lékařům vytvořit takové podmínky, aby se jim práce „doma“ bezvýhradně vyplatila. Jen tak můžeme zajistit českým pacientům dostatek kvalitních lékařů. Upravení procesu atestační přípravy lékařů se skladbou oborů obvyklých v jiných státech EU a zajištění platů v rámci evropských standardů, je pro ODA zásadním a neodkladným bodem vyspělého zdravotnictví.

Berenika Koutná
podporovatelka ODA a studentka VŠ