Hasiči, ať už profesionální, či dobrovolní, zaslouží obrovské poděkování.

Jako Občanská demokratická aliance se se vší úctou a poděkováním díváme na práci členů Hasičského záchranného sboru a také na intenzivní snahu pracovníků v energetice na obnovení dodávek elektrického proudu do domácností, které jsou díky mohutné vichřici bez dodávek elektrické energie.

Českou republiku zasáhl mimořádně silný vítr, který si vyžádal i oběti na životech. Bez elektrického proudu zůstává více než půl milionu domácností a v osmi krajích platí kalamitní stav. Vichřice a spadané stromy výrazně narušily rovněž provoz na mnoha železničních tratích, koridor mezi Prahou a Moravou bude podle Českých drah mimo provoz až do noci.

Hasiči v neděli dosud zaznamenali 27 tisíc tísňových volání, vyjížděli k 6300 mimořádným událostem, pomáhalo přes 200 jednotek, což znamená více jak 10 tisíc hasičů,“ vyčíslil práci hasičů generální ředitel Hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba. Kolem 19:00 řešili hasiči stále asi 1300 problémů.

Česko o víkendu zasáhl velmi silný vítr, který v nárazech na horách dosahoval rychlosti až 180 kilometrů v hodině. V neděli má postupně slábnout, neustane však, větrný má být i začátek příštího týdne.

Věříme, že máme v naší zemi ve správnou chvíli a na správných místech ty nejlepší lidi. Ať už v řadách hasičů, profesionálních i dobrovolných, tak i v řadách členů Integrovaného záchranného systému. Také věříme, že pracovníci, kteří v těchto chvílích usilovně opravují energetickou síť patří mezi ty nejlepší z našich občanů.

Jako ODA se skláníme před nasazením, obětavostí a úsilím všech, kteří i v těchto nočních hodinách  nasazují své zdraví a životy proto, aby se v naší zemi projevily následky živlů co nejméně.