ČSSD chce lidi trestat za úspěch

(Praha) –  Občanská demokratická aliance je stranou pracovitých a aktivních lidí, proto nesouhlasí s návrhem progresivních daní, se kterým před volbami přišla vládní ČSSD. Stát nesmí trestat za úspěch ty, kteří jej dosáhli díky pevné vůli a tvrdé práci či vyššímu vzdělání a mohou tak být vzorem pro své spoluobčany.

Co mají společného jména Gabriela Koukalová a Zuzana Kečkéšová? Je to právě úspěch. Koukalová je pro statisíce Čechů ztělesněním úspěchu v biatlonu. Fanoušci jezdí za sympatickou Gabrielou na závody po celé Evropě. V takových sportovcích mnozí Češi vidí hlavní důvod v hrdosti na svou zemi. Mladá česká vědkyně Zuzana Kečkéšová nyní v prestižním světovém vědeckém časopise Nature zveřejnila studii, podle níž našla protein efektivně omezující nebo zastavující rakovinu. Je to výsledkem jejího osmiletého bádání.

Koukalová se již svými vydřenými sportovními úspěchy stala cennou značkou, kdy za loňskou sezónu vydělala 5,6 milionu korun. Zuzana Kečkéšová se nyní zařadila mezi špičkové vědce světa, kteří pracují na léku proti různým formám rakoviny. Značka této české vědkyně postavená na špičkové inteligenci, profesionalitě a tvrdé práci tak za několik let může mít hodnotu mnoha miliard korun.  ČSSD navrhuje u fyzických osob s hrubým příjmem do 30 tisíc korun měsíčně daňovou sazbu 12 procent počítanou ze superhrubé mzdy. Pro hrubou mzdu 30 tisíc až 40 tisíc korun pak navrhuje sazbu 15 procent, pro mzdu od 40 do 50 tisíc 25 procent a nad 50 tisíc daň 32 procent. Sociální demokracie by tak, symbolicky řečeno, Gabrielu Koukalovou či Zuzanu Kečkéšovou v konečném důsledku nejraději vrátila opět do houfu průměrných sportovců a vědců. Na ty však nekoukají statisíce diváků a nevkládají do ně naděje rodiny milionů těžce nemocných lidí.

Občanská demokratická aliance podporuje pracovité a aktivní lidi, ale nemůže souhlasit se zaváděním dalších státních regulací a zásahů, které jsou jen systémem poškozujícím pracovité a úspěšné. Trestat vyššími daněmi své spoluobčany, jejichž příklady úspěchu v podnikání, ve sportu, v manažerské, lékařské, vědecké a dalších činnostech motivují statisíce jiných lidí je krátkozraké a hloupé.

Milan Smutný
podporovatel ODA