Chcete levněji bydlet? Pusťte developery do akce.

Česká národní banka tento týden oznámila, že cena běžného rodinného domku v Praze již přesáhla cenu 10 milionu korun. Ceny bytů zde rostou nejrychleji z celé EU. Počet nově zahájených stavebních bytových projektů v roce 2016 meziročně klesl o 60%. ODA na tuto zprávu reaguje pravicově: “Nechte developerské a stavební firmy realizovat vyprojektované stavby pro bydlení. Bude-li na trhu dostatek nových bytů, jejich ceny budou klesat,” říká předseda ODA Pavel Sehnal.

Od koupě stavebního, zdůrazňujeme, stavebního pozemku, nikoliv zeleně, nebo parku, trval dříve proces získání stavebního povolení sedm let. V současné době činí tato doba v Praze více než deset let! „Není to nedostatkem počtu pracovníků, nebo odbornosti stavebních úřadů. Je to záležitost ryze politická. Zastupitelstva městských částí jsou složena z mnoha politických stran, které si vzájemně svá rozhodnuti blokují a nevydávají potřebná stanoviska pro územní řízení,“ zdůrazňuje Pavel Sehnal.

Nechceme nechat developery zastavit budovami městskou zeleň a parky. Naopak. Aktivní život občanů, budování parků a hřiště jsou jednou z hlavních priorit ODA. Tato úloha ale musí zůstat státu. Ten by měl od soukromých vlastníků vykoupit pozemky, které jsou podle územního plánu městskou nebo veřejnou zelení, a vybudovat na nich parky pro vyžití občanů. Není přeci možné požadovat po soukromém vlastníkovi pozemku, aby na něm na své náklady vybudoval veřejný park, to je služba státu, kterou si občané platí ze svých daní. Naproti tomu na pozemcích, které jsou již desítky let v územním plánu vedeny jako stavební, by se výstavba brzdit neměla.

ODA chce zajistit všem občanům kvalitní bydlení v dostupných cenách. Chceme-li levnější byty, musí se stavět.

 

Miloš Němeček – tiskový mluvčí ODA
Tel: +420 606 649 731
Email: press@oda.cz