Česko je na euro připravené

Česká republika je připravená přijmout euro. Občanská demokratická aliance podporuje názor guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka na vstup do měnové unie. „Obecně platí, že jsme na přijetí eura připraveni a určitě bychom to jako ČR zvládli,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro ČTK s tím, že nejdříve by podle něj bylo dobré zmenšit propast mezi ČR a eurozónou v oblasti cen a příjmů. V současné době je podle Rusnoka dohánění úrovně eurozóny, minimálně v případě mezd, poměrně slušné. „Když to takto poběží tři, čtyři, doufejme pět let, tak se přiblížíme mzdové úrovni eurozóny i my,“ říká Rusnok.

Předseda ODA Pavel Sehnal optimismus a názor pana guvernéra sdílí: „Domnívám se, že je ideální doba pro finální přípravu na vstup do měnové unie. Nepochybně je potřeba udělat z České republiky zemi, kde jsou příjmy zaměstnanců srovnatelné se mzdami na západ od našich hranic. Politickou reprezentaci čeká pořádný kus práce, aby vyšla vstříc zaměstnavatelům, a aby tempo přibližování bylo co nejrychlejší.“

ODA chce být motorem a akcelerátorem tohoto děje. Zaměstnanci si skutečně zaslouží srovnatelné mzdy se zbytkem EU. Je k zamyšlení a k diskuzi, jak tento růst podpořit. Náklady na mzdy českých zaměstnanců pro firmy jsou druhé nejvyšší v regionu střední a východní Evropy. Zatímco v Česku představují celkové náklady na zaměstnance, tedy výplata spolu s odvody na pojistné hrazené zaměstnavatelem, 134 procent jeho hrubé mzdy, v Maďarsku je to 124 procent a v Polsku jen 121 procent. Jinými slovy, zatímco česká firma zaplatí za člověka s hrubou mzdou tisíc eur (tedy zhruba 27 tisíc korun) celkem 1 340 eur, v Polsku je to 1 210 eur.

ODA chce spravedlivé a poctivé mzdy. Prospěje to ekonomice, obchodu, spokojenosti občanů a sociálnímu smíru. Pravicová politika v našem pojetí není zaměřena na vytváření sociálních rozdílů a na profitování jen jedné skupiny občanů. Podporujeme-li podnikání, podporujeme prosperitu všech.

 

Miloš Němeček – tiskový mluvčí ODA
Tel: +420 606 649 731
Email: press@oda.cz