Bude ekonomika i nadále řízena stop-start systémem?

Systém start-stop známe každý z novějších automobilů, kdy se bez deaktivování tohoto systému motor při každém zastavení vypne, aby se při rozjezdu opětovně nahodil. To, že nejde pro motor o nic zdravého, ví každý z nás. A co teprve, když se tím motorem se start-stop systémem stane ekonomika. Vláda dlouho hledala jednotný systém opatření, až pod vedením pana ministra Blatného vytvořila známý Protiepidemiologický systém s populární zkratkou PES.

Jasně bylo deklarováno, že opatření budou řízena na základě dat a výpočtů celkového protiepidemiologického skóre. Z čeho se toto skóre skládá by bylo na další vysvětlování, nicméně každý začal mít pocit alespoň částečné systematičnosti vlády při tvorbě opatření. Bohužel již po prvním opravdovém využití systému k rozvolnění opatření se pan ministr Blatný zalekl přílišného množství lidí v restauracích a hospodách a již po třech dnech vytvořil kočko-PSA v podobě stupnice 3 a půl. To, jestli vláda mohla jednoduše chování lidí po otevření restaurací po téměř dvouměsíční odstávce předpokládat, je již opět debata jiná. Každopádně povolat do krizového štábu alespoň jednoho sociologa, který by dokázal  toto jednání alespoň částečně modelovat, by rozhodně nebylo na škodu – když už chybí základní selský rozum.  

V situaci, ve které jsou teď majitelé restaurací, tedy té, že nakoupené zásoby na večerní popíjení mohou prakticky po týdnu opět vyhodit do koše nebo si je uschovat do svého vlastního sklepa (ruku na srdce, kolik piva nebo vína se vypije v restauracích do osmé hodiny večerní), se mohou ze dne na den ocitnout opět i majitelé menších obchodů s různorodým zbožím. Ti jen čekají, kdy ministr Blatný přehodnotí svého PSA 3,5 zpět na 4 a vánoční tržby, ze kterých často firma žije následný kvartál, jsou tytam. A peníze před Vánoci v zásobách asi moc podnikatelů mít nechce. Ekonomika se tedy nadále chaoticky vypíná a zapíná, občané jsou kritizování jako neposlušné děti, které si prodloužili večerku na cizím pokoji na lyžařském výcviku a premiér Babiš hází vinu na všechny okolo sebe. A motor ekonomiky se mezitím stále více odírá, až najednou zjistíme, že její hodnota už nestačí ani pro malý bazar. 

Zkrátka, když na něco nestačím, nesnažím se nadále tvářit, že ano. S hrdostí přiznám svou chybu, předám úkol odborníkům a věnuji se věcem, ve kterých jsem silný. Takto přistupuje ke svým povinnostem každý zodpovědný člověk, podnikatel, manažer. Nebudu dál odírat motor ekonomiky a tvářit se, že když jsem koupil nové auto ve skvělém stavu, vydrží jakékoliv zacházení. 

Přejeme hodně sil do následujících dnů, 

Tým ODA