Bankrot Westinghouse by měl být pod kontrolou vlády

Praha – Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse Electric dnes požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámila to jeho mateřská společnost Toshiba. Tu podle dostupných informací dohnaly ztráty americké divize téměř k finančnímu kolapsu. Společnost Westinghouse se mimo jiné podílela na výstavbě prvních dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín a až do roku 2010 do ní dodával jaderné palivo.

„Informace o úpadku společnosti Westinghouse, která operuje na trhu atomových elektráren, mne šokovala. Jsem přesvědčen, že by stát neměl vstupovat veřejnými penězi tam, kde funguje soukromý kapitál. Přesto v případě bankrotu tohoto jaderného gigantu, firmy Westinghouse, považuji za nutné, aby stát do této firmy vstoupil a celý proces bankrotu držel pod svou kontrolou.“ Komentoval dnešní rozhodnutí o úpadku společnosti Westinghouse předseda ODA Pavel Sehnal a dodal: „Jsem velmi zvědavý na to, jaká opatření přijme americká administrativa, aby tuto situaci vyřešila.“

Občanská demokratická aliance je stranou pro aktivní občany a podnikatele. ODA je moderní pravicovou stranou, která podporuje podnikání rozvoj demokracie. Občanská demokratická aliance prosazuje postupné snižování daní a omezení vlivu státu a veřejných financí na podnikatelskou sféru. Cílem ODA je umožnit občanům aktivní zapojení do politiky.

Milan Řepka
mluvčí ODA