A KDO TO ZAPLATÍ?

Slevu 75% na jízdné studentům a důchodcům? Kdo by to nechtěl? Jenže např. České dráhy přijdou díky tomuto kroku vlády o významnou část příjmu. Jak to vyřeší? Nasadí méně spojů? Nebudou modernizovat soupravy? Budou zdražovat jízdné ostatním cestujícím anebo jim dá pan premiér nějakou mimořádnou dotaci ze státního rozpočtu?

Snadno se slibuje a láká do pasti populárních opatření. Snadno, v dobách prosperity. Jenže to nemusí trvat věčně. Místo systémových kroků, které skutečně přinesou potřebné zlepšení, nám vláda nabízí jen dobře vypadající náhražku. Slevy pro důchodce namísto penzijní reformy, slevy pro studenty místo dobrých mezd pro jejich rodiče. Opravdu se s tím spokojíme?

Nejenže toto opatření mnoho dobrého nepřinese, navíc na něj mnozí doplatí. Soukromí dopravci přijdou buď o velkou část svých zákazníků, nebo o významnou část příjmu, protože se budou snažit nabídnout stejné podmínky jako státem dotované České dráhy.

Opravdu si český daňový poplatník přeje investovat část svých daní na zvýšení popularity současné vlády? Je toto snad pokus, jak rychle zapomenout na nedávné demonstrace? Můžeme podobné populistické kroky čekat vždy, když vládě poteče do bot?